Atrakcje na Śląsku

Witajcie drodzy Czytelnicy, dziś mam dla was bardziej wakacyjny wpis w związku z okresem wakacyjnym, który w końcu nadszedł- może i będzie inny niż te poprzednie, ale to nie oznacza, że ma być gorszy, prawda?
Dziś chce wam przedstawić spis kilku atrakcji w Metropolii Śląskiej i okolicy, których nie można pominąć zwiedzając i poznając ten skrawek Śląska ;)


1.  Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskiej mieści się od 2015 r. w swojej nowej siedzibie na terenach zrewitalizowanych po dawnej KWK „Ferdynand". Dziś jest ogromnym i nowoczesnym gmachem. Obecnie w muzeum znajduje się 7 wystaw stałych- o tematyce Śląska, malarstwa polskiego, przeznaczone dla dzieci. W ofercie jest kilka tras zwiedzania- każdy znajdzie coś dla siebie.
Cena biletów jest warta tego co można zobaczyć.
A więcej informacji: https://muzeumslaskie.pl/pl/
źródło; https://www.propertydesign.pl/konkursy/126/trwa_plebiscyt_performatywny_magazyn_muzeum_slaskie_zaprasza_do_udzialu_artystow,28473.html
2. Śląskie osiedla patronackie
Uważam, że nie da po prostu NIE DA RADY zwiedzając Śląsk czy mówić o Śląsku pominąć tutejsze osiedla patronackie budowane dla pracowników tutejszych zakładów. Każda z tych kolonii jest jedyna w swoim rodzaju- mimo pewnej powtarzalności, którą można dostrzec, każda jest wyjątkowa pod jakimś względem. Mimo że wiele z nich już nie istnieje lub zostały wyburzone w większości. Wiele z nich nadal czeka na rewitalizację, ponieważ mają w sobie potencjał na bycie takimi perełkami tutejszej turystyki jak Nikiszowiec czy Ficinus. A to kilka moich propozycji:
Świętochłowice- Chropaczów
Bytom- Bobrek
http://gornyslask.miemiec.eu/bytom-bobrek/
Świętochłowice- Lipiny
Katowice- Giszowiec
https://www.giszowiec.info/pl/

Zabrze- Zandka
3. Kopalnia Guido i Sztolnia Luiza w Zabrzu
Dawna kopalnia „Guido” w Zabrzu jest jedną z niewielu kopalń na Śląsku, które zostały urządzone na takie muzeum, razem ze Sztolnią Luizą tworzą jedyny taki kompleks na Śląsku. Zwiedzając to muzeum możemy poczuć się jak prawdziwy górnik pracujący w tutejszych kopalniach, przeżyć prawdziwo szychta na grubie. Atrakcja jest odpowiednia dla każdego powyżej 4 roku życia. Mimo dosyć wysokiej ceny biletów warto odwiedzić te miejsca. A więcej informacjitutaj:  https://www.sztolnialuiza.pl/index.php/pl/ oraz  https://kopalniaguido.pl/index.php.
źródło: https://gliwice.gosc.pl/doc/5579406.Sztolnia-Krolowa-Luiza-z-Nagroda-Dziedzictwa-Przemyslowego

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_Guido
4. Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich
Piekary Śląskie są nazywane Religijnym Sercem Górnego Śląska, a piekarskie wzgórze Śląską Jasną Górą. To tutaj właśnie Ślązacy modlą się i pielgrzymują od wieków przed tutejszy wizerunkiem Matki Boskiej. Nawet sam król Polski Jan III Sobieski klęczał przed wizerunkiem Piekarskiej Pani przed swoją wyprawą pod Wiedeń. Prócz neobarokowej bazyliki można zwiedzić również Rajski Plac oraz malowniczą Kalwarie zbudowaną tuż obok Bazyliki oraz muzeum. Jest to miejsce o wielu tradycjach, z którymi mieszkańcy tego regionu są od pokoleń związani. Nawet jeżeli jest się osobą niewierząca Piekarskie Wzgórze jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia na mapie Śląska.
https://sanktuariapolskie.com.pl/2018/12/05/piekary-slaskie-sanktuarium-matki-bozej-sprawiedliwosci-i-milosci-spolecznej/
https://turystycznepropozycje.pl/sanktuarium-w-piekarach-slaskich/
5. Stare miasto w Gliwicach
Gliwice należą do jednych z najstarszych miasta w regionie. Pierwsze wzmianki o Gliwicach pochodzą ze Średniowiecza, prawa miejskie uzyskały przed 1276 r. z rąk Władysława Opolskiego. Wszyscy myślą, że na Śląsku nie pozostał ślad po średniowiecznych miastach, ponieważ wszystko wchłonął tutejszy przemysł. W Gliwicach do dziś możemy pospacerować po średniowiecznym rynku, zobaczyć ratusz z tego samego okresu, kościół, stare kamienice, ruiny murów miejskich, a nawet ruiny zamku. Przewaga Gliwic nad Bytomiem jest taka, że mimo tego, że oba miasta pochodzą z średniowiecza to w Bytomiu cała średniowieczna zabudowa zginęła lub została pochłonięta przez nowe budownictwo stawiane podczas uprzemysłowienia okolicy- tylko spoglądając na Bytom z góry możemy dostrzec średniowieczny układ miasta. Gliwice do dziś mają swoje zabytki w oryginalnej formie. Miasto warte odwiedzenia ze względu na swoją historię i unikalność w skali województwa.
https://gliwice.eu/en/node/37909
To na razie na tyle z mojej wakacyjnej propozycji dla was. Na pewno pojawi się jeszcze nie jedna taka propozycja.
Więcej postów bardziej skupiających się na tematyce tego bloga zaraz po moim powrocie na Śląsk. A tymczasem życzę wam drodzy czytelnicy udanych wakacji- może odwiedzicie jedno z miejsc z dzisiejszego spisu ;)

Komentarze

Popularne posty